ETYKIETA

  1. Godnie reprezentuj swoją szkołę na sali treningowej oraz poza nią. To, jak się zachowujesz świadczy nie tylko o Tobie, ale i o ludziach z którymi ćwiczysz.

  2. Traktuj każdego człowieka, zwłaszcza szermierza, z szacunkiem niezależnie od jego doświadczenia, wieku, płci, rasy czy pochodzenia – pamiętaj, że kiedy zakładasz maskę, kaftan, rękawice i sięgasz po broń, jesteś jednym z nas.

  3. Podczas ćwiczeń bądź cicho i słuchaj uważnie. Pamiętaj, że na każdym treningu uczysz się czegoś nowego. Nie przeszkadzaj innym.

  4. Zadawaj pytania, bądź żądny wiedzy i umiejętności, pracuj ciężko nad sobą – pamiętaj, że Ci odnoszą wielkie sukcesy, którzy ciągle dążą do perfekcji w Sztuce.

  5. Staraj się wyglądać schludnie. Na każdym treningu noś czyste ubrania, świeżą koszulkę, czyste spodnie i kaftan. Jeśli tego nie dopełnisz nikt nie będzie chciał z Tobą ćwiczyć. Miej szacunek do uniformu szermierczego. Jako szermierz klasyczny staraj się dobierać czarny strój.

  6. Szanuj zdrowie swoje i innych – pamiętaj, że będąc chorym nie będziesz mógł dawać z siebie 120% a w najgorszym przypadku trenować.

  7. Przed każdą walką, przed każdym ćwiczeniem oddawaj honory trenerowi, partnerowi w ćwiczeniu lub walce za pomocą pełnego salutu. Tak samo po zakończeniu ćwiczeń jak i po zakończeniu walki.

  8. Przyznawaj się do otrzymania trafienia w walce i podczas ćwiczeń. Sygnalizuj to skróconym salutem.

  9. Pamiętaj o szacunku do broni. Broń nie jest zwykłym narzędziem jak młotek czy klucz. Broń biała służyła do pozbawiania życia, ale także do jego obrony. Nie rzucaj nią, nie upuszczaj, dbaj o nią tak często, jak to tylko możliwe. Pamiętaj że to, jak wygląda świadczy o jej użytkowniku.

  10. Szanuj trenerów i zawodników, którzy odnieśli wielkie sukcesy szermiercze – pamiętaj o tym, że poświęcili szermierce setki godzin.